کفپوش های اپوکسی و پلی یورتان دو نوع از کفپوش های رزینی صنعتی هستند که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند.
کفپوش های اپوکسی سخت تر از کفپوش های پلی یورتان هستند، این نوع از پوششها مقاومت فشاری و ضربه ای بالایی دارند، بهمین علت آنها برای مصارف صنعتی سنگین، مانند انبارها و مراکز تداراکاتی که از لیفتراک استفاده می کنند گزینه مناسب اند. کفپوش های پلی یورتان معمولا نرم ترند و قابلیت ارتجاعی بیشتری دارند که همین آنها را در برابر ضربه مقاوم تر می کند چرا که قابلیت ارتجاعی آنها کمی از ضربه را جذب می کند، آنها گزینه مناسبی برای سردخانه های صنعتی هستند که برودت آنها به منفی ۳۰ درجه می رسد. از آنجایی که لایه پوششی ارتجاعی قابلیت ضد آب و ضد ضربه بودن دارد، آنها همچنین گزینه خوبی برای استفاده در پارکینگ های طبقاتی هستند.
پلی یورتان ها انتخاب مناسبی برای استفاده در صنایع غذایی ای هستند که در معرض اسید لاکتیک قرار دارند. بهمین دلیل بسیاری از تولیدکنندگان مواد غذایی، لبنی، شیر و پنیر پلی یورتان را برای محافظت در برابر اسید ها انتخاب می کنند. درصورتیکه، اپوکسی تحت چنین شرایطی ممکن است دچار زردی شود و آسیب ببیند.
کفپوش های اپوکسی جهت استفاده در صنایعی مانند تولید باتری که در معرض اسید سولفوریک هستند بسیار مقاوم تر از پلی یورتان می باشند. اگر در صنعتی هستید که در معرض شدید مواد شیمیایی قرار دارید جهت انتخاب کفپوش مناسب با تولیدکنندگان این محصول مشورت کنید.
تفاوت های قابل توجهی نیز در نصب و اجرای این کفپوش ها نیز دیده می شود. کفپوش های رزین پلی یورتان در برابر رطوبت بسیار حساس هستند. اگر کفپوش پلی یورتان cure نشده در معرض آب یا رطوبت قرار بگیرند بسیار فاجعه بار خواهد بود.
رزین اپوکسی نیز در برابر رطوبت حساس است اما آسیب تنها به کمی تغییر رنگ محدود می شود. بهمین سبب اپوکسی گزینه مناسب تری برای استفاده در محیط های مرطوب است.
زمان استفاده، گیرایش و اجرای پرایمر کفپوش های پلی یورتان را می توان براحتی تغییر داد، طولانی یا کوتاه کرد. این انعطاف پذیری به پیمانکار اجازه می دهد تا پروژه کفپوش پلی یورتان را مدت زمان کوتاه تری تکمیل کند و به مشتری تحویل دهد. اما کفپوش های اپوکسی بسیار کمتر انعطاف پذیرند و معمولا چندین روز طول می کشد تا کفپوش خود را بگیرد.

فهرست
error: Content is protected !!