چسب پلی یورتان صنعتی

چسب پلی یورتان صنعتی پیوند قدرتمندی را تشکیل میدهد. حتی قبل از آنکه چسب خشک شود و خود را کاملا بگیرد، پیوند اولیه به اندازه کافی قوی بوده و نیازی به دیگر وسایل ایمنی نیست. این حقیقت صنایع تولیدی و ساخت و ساز را آسانتر و ارزان تر می کند. چسب ها و عایق های پلی اورتان قفل کننده رشته ها قادر به نگه داشتن رشته ها و بافت ها در برابر لرزش های سنگین و بارها است. آن ها به توزیع بار در طول پیوند کمک کرده که باعث افزایش بهینه عمر پیوند می شود.

چسب های پلی اورتان را می توان با توجه به نیاز های بخصوص یک کارایی خاص، تغییر داد تا مناسب ترین گزینه شود. در صنعت اتومبیل سازی معمولا از چسب های پلی اورتان در داخل خودرو و چسباندن شیشه ها استفاده می شود. می توان تراشه های چوبی یا خاک اره را با چسب های پلی اورتان مخلوط کرد تا ورقه فیبری درست کرد. تسمه های نقاله نیز به وسیله چسب های پلی اورتان ساخته می شود.

چسب پلی یورتان صنعتی معمولا انعطاف پذیر و ماندگار بوده و در برابر ضربه مقاومت خوبی نشان می دهد. درجه مقاومت آنها در برابر حرارت و مواد شیمیایی و انعطاف پذیری حجمی با یکدیگر متفاوت است. از آن ها می توان در عایق بندی مخازن نفتی استفاده کرد که در دوره های طولانی مدت با دمای بالا آسیب نبیند. این نوع از چسب های پلی اورتان مقاوم در برابر شعله است.

استفاده از چسب پلی یورتان صنعتی در ساخت و ساز روبه افزایش است. از دلایل این اتفاق میتوان به توانایی این مواد در پیوند زدن هر نوع سطح و لایه ای شامل شیشه، پلاستیک، چوب و بتن اشاره کرد. چسب های پلی اورتان دو بخشی معمولا برای چسباندن پوشش سقف به سقف کاذب استفاده میشود. مرحله اول جهت جلوگیری از اثر فرورفتگی در سطوح عمودی به سرعت عمل کرده و در محله دوم عایقی محکم و دائمی ایجاد میشود. چسب های پلی اورتانِ عمل آوری مرطوب، معمولا برای کف های زیرین و همچنین راه پله ها و کابینت ها استفاده میشود. تغییرات فصلی میتواند منجر به انقباض و انبساط چوب شود، اما چسب های پلی اورتان از شکل گیری ترک های جداکننده در چوب جلوگیری می کند.

مزایای چسب پلی یورتان صنعتی چیست؟

به بسیاری از سطوح میچسبد و میتواند مواد با جنس های مختلفی را به هم بچسباند. همچنین در چسباندن مواد غیرمتخلخل همانند چوب به فلز، یا شیشه به دیوار موفق عمل میکند. برخی از ترکیبات ۲۰ دقیقه با بیشتر به زمان نیاز دارد که زمان گیرش را فراهم میکند. با توجه به نوع چسب، میتواند بعد از گیرش به راحتی سفت شود و درحالیکه چسب عمل آوری میشود، به کاربر اجازه ادامه کار را بدهد.

مهم ترین مزیت این نوع چسب ها نسبت به دیگر مدل ها، توانایی گیرش آن در محیط های با رطوبت بالا است. درواقع برای گیرش به رطوبت نیاز داشته و در واقع در محیط هایی که امکان استفاده از چسب های دیگر همچون اپوکسی نبوده، عمل آوری آن سریع تر رخ میدهد.

ضد آب بوده و این خاصیت در برخی از برند ها بیشتر از دیگر برند ها است. در آزمون های ضد آب بودنANSI  مدل یک و دو، قبول شده است. برند VICE، SUPERGRIP را تولید میکند که یک پلی اورتان آبی است. به طور معمولا استفاده از پلی اورتان ها در زیر آب توصیه نمی شود، مگر آنکه از رنگ و یا دیگر مواد برای محافظت از آن استفاده شود.

برای استفاده از آن، نیازی به ترکیب کردن و یا اندازه گیری نبوده و میتوان مستقیما از بطری مصرف کرد.

در ویسکوزیته ها و بسته بندی های مختلفی موجود است. در تیوب های درز گرفته شده با فیلر وجود دارد که باعث می شود ثابت بوده و شکم ندهد. همچنین در بطری های فشاری، تیوب ها و بسته های یکبار مصرف نیز موجود است.

پلی اورتان به صورت یک چسب مایع داغ موجود بوده و بدون نیاز به گیره، اجزا را کنار هم نگه میدارد. هنگامی که چسب سرد میشود، عمل آوری تا چندین روز ادامه پیدا میکند تا به مقاومت مورد نظر و کامل خود برسد. (اطلاعات مربوط به چسب های مایع داغ در نوار کناری موجود است.)

اگر این چسب به خوبی اعمال و عمل آوری شود، پیوند قوی ای را ایجاد میکند.

در گستره دماهای زیادی گیرش اتفاق می افتد.

پلی اورتان جهت پروژه های فضای باز مناسب بوده و مقاومت خوبی در برابر UV دارد.

شامل حلال نشده و مقدار کمی مواد ارگانیک فرار (VOC) تولید میکند. ۱۰۰ درصد جامد بوده و در نتیجه در حال گیرش، ترک خوردگی و چروک اتفاق نمی افتد.

میتوان آن را سنباده کشید (لخته نشده) و رنگ کرد. پاکسازی چسب های اضافی به راحتی انجام میپذیرد. چسب نهایی کمی انعطاف پذیر بوده و ترد و شکننده نیست.

چسب پلی یورتان صنعتی معمولا انعطاف پذیر و ماندگار بوده و در برابر ضربه مقاومت خوبی نشان می دهد. درجه مقاومت آنها در برابر حرارت و مواد شیمیایی و انعطاف پذیری حجمی با یکدیگر متفاوت است. از آن ها می توان در عایق بندی مخازن نفتی استفاده کرد که در دوره های طولانی مدت با دمای بالا آسیب نبیند. این نوع از چسب های پلی اورتان مقاوم در برابر شعله است.

بعد از عمل آوری، برای تماس با غذا ایمن است.

هنگامی که کاملا گرفته شود، خزش اتفاق نمی افتد.

معایب چسب پلی یورتان صنعتی چیست؟

به اندازه اپوکسی مقاوم نیست. بر روی چوب، از چوی قوی تر بوده پس مقاومت آن مشکلی ایجاد نمیکند، اما بر روی فلز، اپوکسی پیوند قوی تری را ایجاد میکند.

با دیگر چسب های چوب مقایسه میشود. ادعاهای زیادی در اینباره شده است، اما آزمایشات حاکی از قدرت نگه داشتن مساوی است، هرچند پلی اورتان قابلیت چسباندن بهتر ذرات را به دلیل نفوذ بهتر چسب دارد. مقاومت آن مشکلی ایجاد نمیکند، زیرا هنگامی که عمل آوری شود، از چوب قوی تر بوده مگر آنکه فوم وجود داشته باشد. اجزایی که با پلی اورتان چسبانده میشوند، باید کاملا در هم جور باشند، تا به خوبی متصل شوند. پلی اورتان پر کننده فاصله خوبی نیست. با وجودیکه گاهی اوقات از آن به عنوان پرکننده فاصله تبلیغ میکنند، نتایج نشان داده است که هنگامیکه خط چسب ضخیم میشود، مقاومت کاهش پیدا میکند. در هنگام گیرش، فوم ایجاد شده و هرچند این فوم، فاصله را پر کرده اما مقاوم نیست. برخی از فرمولاسیون ها پرکننده ای دارند که تا حدی فواصل را پر میکند.

در نواحی بسیار خشک نیاز به رطوبت بوده تا گیرش انجام شود، در غیراین صورت گیرش به کندی رخ داده و ممکن است به حداکثر پتانسیل خود نرسد.

از آنجایی که به رطوبت موجود در هوا و چوب حساس است، زمان های گیرش میتواند به مقدار قابل توجهی نغییر کند.

معمولا فوم ایجاد شده و بیرون میزند. اگر اجزا متصل نشده باشد، میتواند توسط فوم جدا شده و مفصل تضعیف شود. فوم ممکن است توهم ایجاد کند که فاصله پر شده است، اما در واقعیت مقاوم نیست. در رطوبت زیاد، فوم بیشتر خواهد بود. برخی از ترکیبات فوم بیشتری ایجاد کرده و برخی دیگر بدون فوم هستند همانند چسب های ساختمانی مانند PL پریمیوم.

بعد از عمل آوری، از نظر شیمایی ایمن و خنثی بوده اما در فاز های اولیه سمی، تحریک کننده یا سرطانزا است. این به آن معناست که باید با پلی اورتان ها با احتیاط رفتار کرد، دست هایتان را به آن نزده و در هوای آن زیاد تنفس نکنید. به باکس کناری جهت دیدن انجمن قایق های چوبی مراجعه کرده که مطالب خوبی در رابطه با ایمنی چسب های PU دارد. همچنین میتوانید MSDSهای برند های مختلف را جستجو کنید تا اطلاعات بیشتری به دست آورید.

اخطار ها شامل موارد زیر میشود: این مواد شامل پلیمر های حاوی ایزوسیانات میشود. تماس با آن منجر به سوزش چشمی میشود. تماس طولانی یا مکرر پوست ممکن است باعث ایجاد واکنش های آلرژیک، تحریک شدن و حساسیت شود. همچنین تماس با این مواد ممکن است موجب لکه های پوستی شود. از هرگونه تماس این مواد با چشم و هر تماس طولانی مدت یا مکرر با پوست خودداری کنید.

برخی از برند ها و کامپوزیت ها گران هستند.

پلی اورتان عمر مفید کوتاهی، کمتر از یکسال دارد و هنگامی که در قوطی باز شود، اگر به آن رطوبت برسد، به سرعت خراب میشود.

کار کردن با آن کثیف و چسبناک بوده و به اکثر محیط میچسبد.

شستن دست ها از پلی اورتان دشوار بوده ( استفاده از دستکش به شدت توصیه می شود). میتوان از استون یا رقیق کننده لاک برای پاک کردن ابزار، هنگامی که هنوز چسب عمل آوری نشده است، استفاده کرد.

 

آیا پلی اورتان برای قایق سازی مناسب است؟

برای بسیاری از کاربردها بهترین انتخاب است. هرگاه که نیاز داشتید تا عضوی را متصل کنید که به خوبی و بدون ایجاد فضای خالی بچسبد و ایمن باشد، میتوانید پلی اورتان را انتخاب کنید. من بدون شک این چسب را برای دیواره بالایی کشتی انتخاب میکنم زیرا که به راحتی میتوان مقدار کمی از یک چسب ضد آب قوی استفاده کرد. برخی از استدلالات انجمن های قایق سازی در سمت چپ موجود است.

از پلی اورتان با موفقیت در ساخت نوار(ساختمان های با نوار چوبی)، تا زمانیکه اجزا به خوبی چفت و متصل شوند، استفاده شده است تا توسط فوم کثیفی که تولید میشود، تضعیف نشوند. هدف اصلی استفاده از نوار چوبی آن بوده که به عنوان هسته برای روکش فایبرگلاس که بعدا اضافه میشود، عمل کرده تا تنش زیادی بر روی چسب وارد نشود؛ همچنین در اپوکسی محفوظ شده تا رطوبت را بیرون نگه دارد. به راحتی قابل سنباده کشیدن بوده و میتوان چسب و فوم اضافی را با کاردک پاک کرد. از آنجایی که به سرعت خشک میشود، به تولید کننده این اجازه را میدهد که در هر مرتبه از تعداد نوار های بیشتری استفاده کند.

چندین طراح از آن استفاده کرده اند و نتیجه را موفقیت آمیز گزارش داده اند. قایق های مسابقه بیشماری با استفاده از چسب هایPU  ساخته شده اند. برخی از تولیدکنندگان از چسب های ساختمانی PU همانند PL پریمیوم استفاده کرده تا فیلت و نوار فایبرگلاس بر روی فیلت بسازند.

من در مکان هایی که پیچ، مفصل را تکمیل میکند، در انتخاب پلی اورتان هیچ تردیدی ندارم.

در تعمیرات اورژانسی چوب مرطوب، پلی اورتان، چسب انتخابی مورد نظر بوده تا جایی که اجزا توسط گیرش یا پیچاندن موقت کنار هم نگه داشته شود.

من اکثر کارهای ساختاریم را با استفاده از چسب اپوکسی یا رزورسینول انجام میدهم. به عنوان مثال، من برای چسباندن یک قایق کلینکری از پلی اورتان استفاده نمیکنم. بلکه اپوکسی را انتخاب میکنم که یک ماده ثابت شده برای ساختن قایق بوده و همچنین هنگامی که ضخیم می شود، پرکننده فاصله خوبی است و ویژگی های ضد آبی و مقاومتی بالا دارد.

از آنجایی که اسنوبوردها را ( به لینک های کمکی رجوع کنید) میتوان با چسب های PUR ساخت، در نهایت قدیمی میشوند و باید به آنها احترام گذاشت!

Howard Percival Johnson، قایق های چوبی قدیمی را بازسازی میکند. میتوانید او را Old Time World ببینید که در آن مطالب خوبی برای علاقه مندان به قایق های موتوری قدیمی وجود دارد. او به من ایمیل زد و گفت که با استفاده از چسب PU، عرشه یک قایق بزرگ را با موفقیت تعمیر کرده است.

چسب پلی اورتان را میتوان برای لمینت کردن استفاده کرد، هرچند پاک کردن آن دشوار بوده اما مفصل خوبی شده و سطوح مناسب و گیره محکمی ایجاد میشود. در بخش نجاری مطالبی درباره چسباندن لمینت خم شده وجود دارد.

با توجه به پیشرفت ها در فرمول بندی چسب های ساختاری، طراحان در هر صنعتی گزینه های زیادی جهت اتصال دهنده های مکانیکی برای فلزات، کامپوزیت ها، پلاستیک* ها، لاستیک ها، شیشه ها و .. دارند. با توجه به گستره وسیع اپوکسی ها، اکریلیک ها و اورتان ها، مهندسان قدرت چسباننده بالا و مقاومت خزشی را داشته تا بتوانند مواد با مقاومت بالا را پیوند داده و اتصال دهنده های مکانیکی در کاربردهای گوناگون همانند قاب های دوچرخه، دیسک درایوها ، حصارهای پلاستیکی و سیم پیچ های یخچال را جایگزین کنند.

علاوه بر ظرفیت باربری، چسب های ساختمانی، طراحی ظاهر، عملکرد و بهبود محصولات را ارائه داده که شامل موارد زیر میشود:

  1. توزیع یکنواخت تنش در تمامی ناحیه چسبانده شده
  2. چسباندن موثر مواد غیر همجنس و متفاوت
  3. حفظ تمامیت لایه های مونتاژ شده
  4. ماکزیمم کردن مقاومت خستگی به وسیله انعطاف پذیری چسب
  5. چسباندن و عایق کردن در برابر محیط زیست به طور همزمان
  6. کاهش هزینه و افزایش تولید در اغلب اوقات
فهرست
error: Content is protected !!